WP Ważny temat Partner edycji
WP Ważny temat Partner edycji gorenje: life simplified

5 sposobów na ułatwienie sobie życia. Zapanujesz nad chaosem w kuchni

Partner edycji gorenje: life simplified
Zastanawiasz się, jak ułatwić sobie codzienne funkcjonowanie w kuchni, usprawnić wszystkie prace, zadbać o porządek? Mamy na to kilka dobrych sposobów! Najpierw musisz dobrze przemyśleć projekt wnętrza, a także postawić na odpowiednie domowe sprzęty. To w dużej mierze one znacznie zwiększają komfort życia.

Zapanowanie nad potencjalnym chaosem w kuchni to trudna, wymagająca sztuka. Ważną rolę odgrywają dobre umiejętności organizacyjne oraz wypracowanie stosownych nawyków. Niemniej warto się wesprzeć pomocnymi rozwiązaniami i technologiami, które w praktyce „załatwiają” znaczną część zadań.

Kuchnia dobrze zaplanowana
Przemyślany projekt kuchni to podstawa codziennego funkcjonowania. Warto pamiętać zwłaszcza o tzw. trójkącie roboczym (inaczej funkcjonalnym). Tworzą go trzy sprzęty, które jednocześnie wyznaczają trzy ważne strefy: lodówka, zlewozmywak oraz płyta grzewcza (i piekarnik). Kluczowe jest ich rozmieszczenie w taki sposób, by tworzyły wierzchołki wspomnianego trójkąta. Siłą rzeczy nie jest to możliwe w przypadku zabudowy jednorzędowej. W takiej opcji należy trzymać się odpowiedniej kolejności: najpierw lodówka, później zlewozmywak, a na końcu płyta grzewcza. Pomiędzy nimi powinny się zaś znajdować blaty robocze.

Bez komplikacji
Zwłaszcza w niedużych pomieszczeniach najlepiej postawić na proste rozwiązania zarówno w zakresie designu, jak i ergonomii. Jeśli kuchnia połączona jest z salonem, tym bardziej należy dbać o to, by jak najmniej rzeczy znajdowało się na widoku. Dlatego im więcej przedmiotów ukryjemy za frontami lub zabudujemy, tym lepiej. Prostota nie musi przy tym oznaczać rezygnacji z ważnych funkcji, wręcz przeciwnie – może być wsparta zaawansowanymi technologiami, które pracują niejako w tle. Dobry przykład stanowi funkcja Simplicity Control zastosowana w piekarnikach Gorenje (linia Simplicity). Połączenie sterowania dotykowego i centralnego podświetlanego pokrętła zapewnia uproszczoną obsługę z automatycznymi i wstępnie ustawionymi programami oraz funkcjami, automatycznymi operacjami, a także łatwiejszymi ręcznymi regulacjami. Dzięki temu nie trzeba się zastanawiać nad tym, jak obsłużyć urządzenie. Zaoszczędzony w ten sposób czas można przeznaczyć na inne domowe przyjemności.

Źródło: Materiały prasowe

Szybciej i wygodniej
Im mniej czasu spędzamy na kuchennych pracach, tym łatwiej zapanować nad potencjalnym chaosem! Dlatego warto wybierać takie sprzęty, które część rzeczy zrobią za nas same albo inteligentnie podpowiedzą kolejne kroki. Na tym bazuje np. funkcja AdaptBake w piekarnikach Gorenje Simplicity. Urządzenie zapamiętuje najczęściej stosowane ustawienia temperatury i wykorzystuje je przy kolejnym przygotowywaniu potrawy.

Innym sprawnym pomocnikiem jest nowoczesna płyta indukcyjna. Rozwiązuje ona chociażby problem optymalnego rozmieszczenia naczyń na palnikach albo gotowania potraw w nieporęcznych bądź niestandardowo dużych garnkach. Przykładowo płyty indukcyjne Gorenje Simplicity pracują w oparciu o funkcję AutoDetect, która w ciągu pierwszych 10 sekund po uruchomieniu sama wykrywa pozycję naczynia i aktywuje odpowiednią strefę gotowania – pojedynczą bądź połączoną (dla większych naczyń). Z kolei funkcja PowerBoost intensyfikuje nagrzewanie, dzięki czemu odpowiednia temperatura osiągana jest w szybszym czasie.

Źródło: Materiały prasowe

Zdarza się, że brakuje nam czasu na dłuższe gotowanie bądź pieczenie. Wtedy przydaje się kuchenka mikrofalowa, która pozwala błyskawicznie przygotować posiłek. W linii Gorenje Simplicity znajdują się urządzenia z funkcją grilla, które mają wnętrze wykonane ze stali nierdzewnej (Inoxterior). Nie tylko poprawia to krążenie mikrofal w komorze, lecz także znacznie ułatwia czyszczenie.

Żywność pod kontrolą
Przechowywanie żywności w kuchni wymaga dobrej organizacji. Produkty w puszkach, słoikach, a także przyprawy czy składniki suche i sypkie najlepiej gromadzić w szafkach i szufladach. Do aranżacji małej spiżarni przydają się wygodne wysuwane rozwiązania typu cargo. Znaczna część żywności potrzebuje jednak chłodu, stąd kluczowy jest wybór odpowiedniej lodówki. Urządzenia z linii Gorenje Simplicity zapewniają optymalne warunki dla różnych typów produktów. CrispZone z kontrolą wilgotności to duży pojemnik na owoce i warzywa – z korzystną dla nich temperaturą i wilgotnością, tak by wydłużyć ich trwałość. Z kolei FreshZone to szuflada idealna do przechowywania mięsa, ryb i owoców morza. Warto też zwrócić uwagę na system wentylacji MultiFlow 360°, który równomiernie rozprowadza zjonizowane powietrze przez 14 otworów wentylacyjnych, po to by utrzymać stałą temperaturę na każdej półce. Powietrze wzbogacone dodatkowymi jonami ujemnymi usuwa nieprzyjemne zapachy i pozwala stworzyć mikroklimat zbliżony do naturalnego, co również przekłada się na dłuższą świeżość żywności.

Źródło: Materiały prasowe

Sprawne porządki
Szczególnie istotne w panowaniu nad kuchennym chaosem jest stałe utrzymywanie porządku. Ułatwia to dobry projekt kuchni, w której wszystko ma swoje wyznaczone miejsce. Nie unikniemy jednak prac porządkowych związanych z gotowaniem. Zmywarka jest tu nieocenionym pomocnikiem, a dodatkowo pozwala zużyć znacznie mniej wody niż w przypadku tradycyjnego zmywania w zlewozmywaku. Z kolei miłośnicy pieczonych dań dobrze wiedzą, jakim wyzwaniem bywa regularne czyszczenie piekarnika. Najlepiej więc także w tym obszarze wesprzeć się wygodnymi technologiami. Piekarniki z linii Gorenje Simplicity wyposażone są w funkcję AquaClean, która znacznie usprawnia czyszczenie komory urządzenia. Wystarczy wlać pół litra wody do blachy do pieczenia i uruchomić funkcję – już po 30 minutach plamy i tłuszcz są zmiękczone i bardzo łatwo je usunąć. Analogiczne rozwiązanie dostępne jest też w kuchenkach mikrofalowych Gorenje Simplicity.